Sterowniki PLC i ich zastosowanie
24 sierpnia, 2021Sterowniki PLC to niezwykle rozpowszechniona na całym świecie technologia. Sterowniki takie są niezbędną częścią maszyn wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu i produkcji. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Czym dokładnie są sterowniki PLC, jak działają i jakie jest ich zastosowanie?
Czym jest sterownik PLC – podstawy
W gruncie rzeczy sterownik PLC jest bardzo prostym urządzeniem. Jest to niewielki i dysponujący niedużymi możliwościami komputer. Istota sprawy jednak nie leży w tym, jak zbudowany jest sterownik, tylko jak jest zaprogramowany. Programowanie sterowników PLC to tworzenie specjalnie dla nich przeznaczonych algorytmów, według których pracować będzie później urządzenie, w którym sterownik zostanie zastosowany.
Rolką PLC jest sekwencyjne sterownie pracą właściwego urządzenia. Docierają do niego sygnały – zarówno z maszyny, jak i z urządzeń zewnętrznych, na podstawie których algorytm podejmuje decyzje o sposobie reakcji. Bardziej zaawansowane sterowniki tego typu zajmują się nie tylko kontrolą pracy maszyny, ale również korygowaniem pojawiających się w jej trakcie błędów.
Jak programuje się sterowniki PLC?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że sterowniki tego typu to duża różnorodność typów i rodzajów, które wykorzystywane są do obsługi zróżnicowanych urządzeń. Dodatkowo mogą wymagać dobrej znajomości różnych środowisk programistycznych, co zależne jest przede wszystkim od producenta.
Tworzenie algorytmu dla sterownika, czyli właśnie programowanie sterowników PLC wymaga często wiedzy na temat całej złożoności procesu, za który sterownik będzie odpowiedzialny i wiadomości na temat budowy urządzenia, które będzie ten proces obsługiwać. Dlatego też można powiedzieć, że jest w dużej mierze zajęciem interdyscyplinarnym, które wymaga wiedzy znacznie wykraczającej poza konwencjonalnie rozumiane programowanie.
Gdzie wykorzystuje się tego typu sterowniki?
Sterowniki PLC wykorzystywane są dzisiaj praktycznie wszędzie. Znajdują zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu i produkcji, w których stosuje się zautomatyzowane maszyny.
Używa się ich również między innymi w produkcji różnego rodzaju narzędzi pomiarowych. Umiejętność programowania PLC jest więc jedną z bardziej poszukiwanych i zapewnia różnorodne możliwości zawodowe.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.