Co warto wiedzieć o bateriach litowo-jonowych?

Co warto wiedzieć o bateriach litowo-jonowych?

28 lipca, 2021 Wyłączono przez Redakcja

Należy mieć świadomość, że pierwsza komercyjna bateria litowo-jonowa ujrzała światło dzienne dopiero w 1991 roku. Wprowadziła ją w swoich kamerach firma Sony. Następnie inne firmy zainspirowane japońskim gigantem podjęły identyczną decyzję. Stosunkowo szybko dostrzeżono, że technologia litowo-jonowa jest znacznie lepszym rozwiązaniem od niklowo-kadmowej.

Czym dokładnie cechują się ogniwa do baterii litowo-jonowych?

W najprostszym możliwym ujęciu jest to podstawowe urządzenie, które jest przeznaczone do magazynowania energii. Składa się z separatora, elektrod, a także elektrolitu. Godny uwagi jest fakt, że Ogniwa do baterii mogą przybierać różne kształty. Należy jednak mieć świadomość, że zdecydowanie najczęściej używa się ogniwa cylindrycznego 18650.

Wspomniana liczba oznacza wymiary, czyli 18 mm średnicy i 65 mm długości. Nie można zapomnieć, że wspomniane ogniwa są w stanie uzyskać maksymalną pojemność wynoszącą 3500 mAh. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że omawiane urządzenia mogą mieć różną strukturę chemiczną.

Wydajność i żywotność

Warto wiedzieć, że żywotność baterii może się różnić w zależności od poprawności użytkowania i intensywności. Godny uwagi jest fakt, że u jednej osoby akumulator może przetrwać 5 lat, a u drugiej tylko 1,5 roku.

Oczywiście krótki żywot będzie spowodowany niewłaściwym korzystaniem z produktu. Zdecydowanie najczęściej popełnianym błędem jest doprowadzenie do głębokiego rozładowania poprzez wyładowanie baterii do 0%, a następnie pozostawienie w tym stanie przez stosunkowo długi czas.

Dalszy rozwój akumulatora litowo-jonowego

Należy przede wszystkim mieć świadomość, że omawiana technologia dominuje w zdecydowanej większości urządzeń przenośnych. Godny uwagi jest fakt, że cały czas trwają prace nad podnoszeniem jakości.,

Doskonałym przykładem może być nowa technologia tworzona przez Teslę. Ponadto coraz częściej mówi się o usprawnieniach, które mają związek z wykorzystaniem grafenu. Konieczne jest jednak znalezienie prostej metody uzyskiwania grafenu.