Jak wybrać system zarządzania produkcją?

Jak wybrać system zarządzania produkcją?

24 grudnia, 2019 Wyłączono przez Redakcja

Sterowanie ręczne firmą i jej działem produkcyjnym może się okazać trudne i nieefektywne, ponieważ nie da się zapanować nad wszystkimi parametrami jednocześnie. Na szczęście obecnie na rynku istnieją takie rozwiązania jak dopasowany system zarządzania produkcją, który może wznieść działanie firmy na wyższy poziom.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim dzięki systemowi zarządzania produkcją wszelkie działania związane z monitorowaniem, przesyłaniem informacji czy wyłapywaniem błędów zostają przeniesione do komputera. Z jego poziomu osoba odpowiedzialna ma do wszystkiego wgląd w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można szybko zadziałać w razie awarii maszyny, przestoju lub innego problemu.

Z pewnością sprawia to, że produkcja staje się efektywniejsza, sprawniejsza i bardziej jakościowa, co bezpośrednio po niedługim czasie przekłada się na zyski firmy. Powinno to interesować każdego przedsiębiorcę, który chce w dobie konkurencji utrzymać się na rynku oraz rozwijać swój biznes.

Jak dokonać wyboru?

Przede wszystkim należy zapoznać się z zasadą działania systemów zarządzania produkcją oraz ich różnorodnością. Najlepiej w tym celu spotkać się z przedstawicielem lub wdrożeniowcem. Pomoże on dobrać wersję programu, która będzie idealnie skrojona na miarę firmy. Chodzi o to, by system zarządzania produkcją posiadał akurat te funkcje, które są niezbędne.

Wiele programów jest dedykowanych dużym firmom i są bardzo zaawansowane. Jeżeli mowa o dużym przedsiębiorstwie z wieloma maszynami, będzie to dobre i skuteczne rozwiązanie. Jeżeli jednak firma jest mała, nie ma potrzeby kupować programu z tak wieloma funkcjonalnościami, ponieważ będą to tylko straty finansowe. Większość funkcji i tak nie będzie używana. Dobry wdrożeniowiec powinien o tym uświadomić inwestora.

Kupno programu

Przed zakupem warto porównać kilka podobnych programów, funkcjonujących na rynku oraz to, co oferuje dana firma, na przykład wdrożenie lub jeszcze dalej idącą pomoc. Na ile elementów tej pomocy można liczyć w ramach kosztów. Ile będzie trzeba dodatkowo dopłacić?

A może wraz z rozwojem firmy trzeba będzie dokonywać kosztownych uaktualnień? Wszystko to jest ważne już na samym początku drogi czyli wtedy, kiedy wybiera się pierwszy system zarządzania produkcją dla swojego biznesu. Robi się to bowiem po to, by zwiększyć zyski, a nie by dołożyć dobie kosztów.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC