Jak przedłużyć żywotność akumulatora NiMH?

Jak przedłużyć żywotność akumulatora NiMH?

26 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Redakcja

Obecnie produkowane akumulatory niklowo-wodorkowe potrafią służyć bezawaryjnie nawet przez kilkaset cykli ładowań. Nieprawidłowe obchodzenie się z ogniwem może jednak doprowadzić do jego przedwczesnego zużycia. Podpowiadamy co zrobić, by cieszyć się akumulatorami NiMH przez jak najdłuższą ilość czasu.

Odpowiednie ładowanie

Żywotność baterii i akumulatorów wszelkiego rodzaju skraca przede wszystkim nieprawidłowe ładowanie. W przypadku rozwiązań litowo-jonowych i litowo-polimerowych przeładowanie może nawet doprowadzić do eksplozji i pożaru. Akumulator NiMH nie jest tak niebezpieczny, po całkowitym naładowaniu będzie jedynie zamieniał nadmiar energii w ciepło. To jednak doprowadzi do znacznego rozgrzewania się ogniwa, a w konsekwencji do degradacji chemicznej.Dlatego też, mimo że akumulatory niklowo-wodorkowe można bez przeszkód ładować najtańszymi ładowarkami, dla zwiększenia żywotności warto stosować rozwiązania mikroprocesorowe. Przerywają one proces uzupełniania energii w momencie, gdy stale monitorowana temperatura ogniwa zaczyna zauważalnie rosnąć. Następnie rozpoczyna się proces podtrzymywania, podczas którego napięcie jest odpowiednio obniżane. W przypadku najprostszej ładowarki musimy sami zadbać o wyłączenie jej z gniazdka w odpowiednim momencie, a więc kiedy ogniwa staną się zauważalnie cieplejsze.

Użytkowanie i przechowywanie

Baterie i ogniwa o niższych pojemnościach nie tylko magazynują mniej energii, ale mają również mniejszą obciążalność prądową. Dlatego też dobrze jest unikać używania ich w urządzeniach, które mogą wymagać dużego natężenia prądu, takich jak na przykład aparaty cyfrowe. Podczas ładowania lampy błyskowej Akumulator nimh może musieć oddawać prąd dochodzący do jednego ampera.

Przechowując baterie przez dłuższy czas należy upewnić się, że są one naładowane. Każde ogniwo podlega procesowi samoczynnego rozładowania o różnym natężeniu. Jeżeli w jego trakcie napięcie spadnie bardzo nisko, może dojść do degradacji chemicznej akumulatora i jego nieodwracalnego uszkodzenia. Warto również zadbać, by ogniwa nie były narażone na nadmierne nagrzewanie się, np. w wyniku wystawienia na działanie promieni słonecznych.