Poziom wilgotności w domu a zdrowie

Poziom wilgotności w domu a zdrowie

4 maja, 2022 Wyłączono przez Redakcja

Nieodpowiedni poziom temperatury i wilgotności w domu może być przyczyną porannego bólu gardła, kataru i wielu innych nieprzyjemnych dolegliwości. O ile temperatura to czynnik, na który jesteśmy mocno uwrażliwieni, o tyle wilgotność może nie być tak mocno odczuwalna przez ludzki organizm. Jaki jest optymalny poziom wilgotności w domu?

Jak wilgoć wpływa na zdrowie?

Wilgotność to jeden z czynników środowiskowych mających istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Zbyt suche powietrze jest tak samo niebezpieczne jak zbyt wysoka wilgotność. Oznacza to, że każdy z nas powinien regularnie przeprowadzać pomiar wilgotności w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swoim najbliższym.

Jak powszechnie wiadomo, zbyt suche powietrze przyczynia się do przesuszenia śluzówki gardła i nosa, co powoduje uciążliwy katar, kaszel i trudności w oddychaniu. Przesuszenie powietrza nie sprzyja także skórze, która może zacząć się łuszczyć. Z drugiej jednak strony wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które sieją prawdziwe spustoszenie w ludzkim układzie oddechowym.

Jaki jest prawidłowy poziom wilgotności w domu?

Pomiar wilgotności jest czynnością, którą powinien wykonywać każdy, komu zależy na zdrowiu i bezpieczeństwie domowników. Przyjmuje się, że prawidłowy poziom wilgotności w domu oscyluje w granicach 40 – 60%. Przekroczenie tej normy, w jedną bądź w drugą stronę, może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia.

Dokonywanie regularnych pomiarów wilgotności nie jest w żaden sposób skomplikowane. Tradycyjne urządzenie do mierzenia poziomu wilgotności to barometr, który w wielu domach pełni także funkcję designerskiej ozdoby. Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań mogą skorzystać z elektronicznych urządzeń, które bardzo dokładnie mierzą aktualny poziom wilgotności.

Po czym poznać, że poziom wilgotności jest nieprawidłowy?

Tak naprawdę nieprawidłowy poziom wilgotności to coś, co można odczuć dosłownie na własnej skórze. Oczywiście wilgotność nie jest tak mocno odczuwalna jak temperatura, ale po pewnym czasie jej nieprawidłowy poziom daje o sobie dobitnie znać.

Złe samopoczucie i problemy w obrębie układu oddechowego to sygnały, które powinny skłonić nas do dokonywania regularnych pomiarów wilgotności w domu. O jej nieprawidłowym poziomie „poinformują” nas także rośliny, które mogą więdnąć bądź usychać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.