Czym należy się sugerować przy wyborze mocnego kleju do plastiku?
24 kwietnia, 2022Koniecznie trzeba mieć świadomość, że przy wyborze kleju do plastiku trzeba przede wszystkim uwzględnić jego przeznaczenie. Oczywiście można podjąć decyzję o zakupie kleju uniwersalnego. Godny uwagi jest jednak fakt, że wspomniana formuła może nie zdać egzaminu w przypadku określonego tworzywa sztucznego. Jakie kwestie należy zatem uwzględnić kupując mocny klej do plastiku?
Jaki mocny klej do plastiku PP?
W tym przypadku zasada doboru jest znacznie prostsza niż mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem bardzo dokładnie sprawdzić na opakowaniu czy dany produkt jest przeznaczony do plastiku PP, czyli polipropylenu. Producenci muszą umieścić informacje o tym fakcie na tubce. Identyczne kroki trzeba podjąć w przypadku chęci zaopatrzenia się w klej do plastiku ABS czy PUR.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na opakowaniach omawianych klejów do plastiku można również znaleźć zupełnie inne oznaczenia, które będą symbolizowały określony rodzaj tworzywa sztucznego. Przykładowo PA66 oznacza poliamid, PMMA – polimetylometakrylan, PE – polietylen.
Jaki klej do plastiku wytrzymały na ciepło?
W znacznej większości będą to kleje bazujące na PCV. Godny uwagi jest również fakt, że w zdecydowanej większości przypadków znajdują zastosowanie w przemyśle. Do cech charakterystycznych należy zaliczyć nabywanie właściwości klejących po ogrzaniu do określonej temperatury. Przeważnie sięga ona od 110 do 220 stopni Celsjusza.
W celu ogrzanie i zaaplikowania wspomnianego kleju trzeba zastosować specjalny pistolet przeznaczony do klejenia na gorąco. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że są to nie tylko i wyłącznie mocne, ale również wytrzymałe produkty, które można bez żadnego problemu zastosować do klejenia większych elementów. Warto wiedzieć, że produkty o większej wytrzymałości na ciepło zdadzą egzamin także do sklejenie plastiku w aucie.
Jakie inne czynniki warto wziąć pod uwagę?
Należy mieć świadomość, że w przypadku omawianych klejów do plastiku bardzo ważnym aspektem jest sposób aplikacji. Na rynku dostępne są rozwiązania w tubce, strzykawce czy sprayu. Warto wiedzieć, że wspomniane kleje w tubce przeważnie są zarezerwowane dla klejów dwuskładnikowych. Możliwe jest wtedy wyciśnięcie składników, a następnie ich zmieszanie.
Z kolei kleje w strzykawce są zdecydowanie bardziej praktyczne. Należy jednak zaznaczyć, że są rzadziej wybierane. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że strzykawka umożliwia na bardzo precyzyjne zaaplikowanie kleju, także w najtrudniej dostępnych miejscach. Taka forma pozwala również zapobiec ewentualnemu wypływowi produktu.