Co to jest kondensator wysokonapięciowy?

Co to jest kondensator wysokonapięciowy?

26 marca, 2022 Wyłączono przez Redakcja

Kondensatory wysokonapięciowe stanowią układ dwóch przewodników, między którymi znajdować się będzie warstwa dielektryka. Przewodniki w tego typu konstrukcji noszą nazwę okładek kondensatorów.

W jaki sposób podłączane są kondensatory wysokonapięciowe?

Według teorii kondensator musi utrzymywać stan naładowania dowolnie długo – chyba, że nie został podłączony do obciążenia, które spowodowałoby przepływ prądu. Efektem takiego działania byłoby rozładowanie się kondensatora. Mowa tutaj o spadkach napięcia między okładkami kondensatora aż do zera.

Warto pamiętać o fakcie, że kondensator, nawet jeśli zostanie całkowicie odłączony od reszty układu, to i tak po jakimś czasie zacznie ulegać tak zwanemu samorozładowaniu. Będzie to wynikało z nieidealnych właściwości dielektryka – zawsze może przez niego przepłynąć znikomy prąd. Należy zaznaczyć, że stopnień tego zjawiska będzie zależał od rodzaju dielektryka, a także budowy samego kondensatora wysokonapięciowego.

W jaki sposób sprawdzić, czy kondensator nie został uszkodzony?

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku kondensatora wysokonapięciowego o innych elektrolitach oględziny wzrokowe niestety nie wykażą zewnętrznych objawów zniszczeń. Jedyne co nam pozostaje, to wykonanie samych pomiarów.

Należy pamiętać o tym, że kondensator wysokonapięciowy będzie działał poprawnie, jeżeli zarówno jego pojemność, jak i sama rezystancja szeregowa będzie zgodna z normami. W innym wypadku będziemy mieli do czynienia z usterką tego typu elementu – końcowo konieczna będzie jego wymiana na nowy.

W jaki sposób sprawdzić działanie kondensatora wysokonapięciowego?

W przypadku gdy nie mamy dostępu do miernika, który dedykowany jest do testowania kondensatora, można zastosować multimetr uniwersalny – najlepiej z opcją pomiaru pojemności kondensatora. Jeżeli zostanie wykazana pojemność, która nie będzie zgadzała się z nominalną określoną na testowanym urządzeniu, to mamy pewność, iż kondensator wysokonapięciowy działa poprawnie i nie został uszkodzony. Jeżeli natomiast wskazana zostanie wartość pojemności prawidłowej, a my nie mamy sposobności do przeprowadzania pomiaru rezystancji szeregowej, nie będzie można od razu stwierdzić, iż kondensator wysokonapięciowy działa właściwie.

Kondensatory wysokonapięciowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.