Małe, ale istotne elementy w konfiguracji systemów RFID

Małe, ale istotne elementy w konfiguracji systemów RFID

25 marca, 2022 Wyłączono przez Redakcja

Poza ważnymi, niezbędnymi w systemach RFID urządzeniami, do prawidłowego działania będą też potrzebne dodatki i akcesoria. Niektóre są może gorzej widoczne, inne niekoniecznie niezbędne, ale pełnią dość ważną rolę. Należy tu wymienić przede wszystkim kable oraz dodatkowe urządzenia rozszerzające zwyczajową funkcjonalność systemu.

Wysoka jakość przesyłu danych

Technologia rfid opiera się na przekazywaniu danych bezprzewodowo, ale chodzi o komunikację zachodzącą między antenami i etykietami na obiektach. Urządzenia tworzące poszczególne systemy stosowane m.in. w firmach łączy się za pomocą różnego rodzaju kabli. Czytniki mogą być np. podłączone do komputerów lub routerów poprzez kable ethernet czy usb.

Czytniki i anteny łączą specjalne kable przesyłowe. Takie same przewody używane są do przyłączenia dodatkowych, ale potrzebnych urządzeń, np. koncentratorów sygnału. Zapewniają wysoką jakość komunikacji pomiędzy sprzętem i niwelują ewentualne zakłócenia. Używane są również kable koncentryczne.

Wybór kabli wymaga sprecyzowania różnych parametrów. Podstawowy to długość i choć zdaje się jednocześnie najprostszą kwestią, może sprawić dużo problemów. Krótsze kable są wydajniejsze, bo generują mniej strat energii. Dłuższe wymagają zastosowania lepszej izolacji lub dodatkowych koncentratorów.

Po co te wszystkie dodatki?

Niekiedy zachodzi potrzeba dołączenia do systemu szeregu dodatkowych akcesoriów. Ich wybór zależy od tego, czego się oczekuje w danej firmie, co jest potrzebne, żeby system działał w określony sposób. Urządzenia wybrane przez użytkownika przyłącza się za pomocą specjalnego portu GPIO.

Technologia rfid umożliwia wykorzystanie np. liczników, głośników, innych urządzeń, służących do uzyskania wyższej wydajności pracy. Chociaż porty GPIO są dość proste konfiguracyjnie, nie przeszkadza to w wykorzystaniu możliwości wspomnianych sprzętów. Ich użycie nie jest konieczne, ale jeśli obserwuje się konkretne braki funkcjonalności, należy zastanowić się nad dołączeniem np. licznika lub czujników ruchu.