Gdzie znajduje zastosowanie technologia RFID?

Gdzie znajduje zastosowanie technologia RFID?

24 lutego, 2022 Wyłączono przez Redakcja

RFID jest nowoczesną technologią, która opiera się na działaniu fal radiowych. Przy ich pomocy możemy z odległości odczytywać i przesyłać dane. Jest to rozwiązanie, które stosowane jest zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym.

Technologia RFID, czyli Radio Frequency Identification

Technologia przynosi wiele korzyści, szczególnie jeśli chodzi o szybkość weryfikacji towarów. Nie musimy mieć bezpośredniego kontaktu wzrokowego z danym produktem, a informacje mogą zostać odczytane nawet z odległości 20 metrów.

Technologia rfid działa na trzech częstotliwościach. Znaczniki RFID dzielą się ze względu na sposób zasilania i wyróżniamy ich trzy rodzaje – pasywne, aktywne i semiaktywne. Pierwszy z nich nie posiada własnego źródła zasilania. Aktywny ma własne zasilanie, a semipasywny jest połączeniem znacznika aktywnego i pasywnego.

Jakie elementy niezbędne są do zastosowania systemu RFID?

Głównym elementem systemu jest czytnik, który powinien być odpowiednio zaprogramowany. Musi on odczytywać określone znaczniki w danym czasie i każdy znacznik musi być odczytany tylko raz.

Fale radiowe wysyłane są przy pomocy anten RFID. Na towarach umieszczane są tagi, które zawierają istotne informacje. Oczywiście w systemie nie może zabraknąć okablowania, które łączy czytnik z antenami. Dodatkowo znajduje się także oprogramowanie i dodatkowe elementy w zależności od rodzaju systemu.

Gdzie stosuje się technologię RFID?

Jedną z głównych dziedzin zastosowania technologii RFID jest logistyka i transport. Dobrze wdrożony system pozwala oszczędzać bardzo dużo czasu podczas weryfikacji towarów. Systemy RFID sprawdzają się w każdym zakładzie podczas inwentaryzacji, skracając ją do kilkunastu minut.

Coraz częściej ta technologia widoczna jest także w życiu codziennym. Osoby chodzące na basen mogły ją zobaczyć w szatni podczas otwierania i zamykania szafek. Również hotele, restauracje, duże korporacje czy sklepy wdrażają system RFID, aby ułatwić codzienne funkcjonowanie i przyspieszyć wiele procesów, które są czasochłonne.