Jak działa e papier i gdzie można go wykorzystać?
30 stycznia, 2020Głównym zadaniem papieru elektronicznego jest oczywiście imitowanie tradycyjnego druku. E papier charakteryzuje się bardzo niewielkim poborem energii i przyjaznym dla oczu ekranem. Nowoczesne wyświetlacze e-papieru znajdują szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn nie można skorzystać z tradycyjnego papieru albo nie jest to opłacalne.
Jak tak naprawdę działa papier elektroniczny?
Warto wspomnieć o tym, że w dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych technologii, dzięki którym można stworzyć e papier. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak technologia e-ink. To właśnie z tej niesamowitej technologii korzystają popularne czytniki książek.
Elektroniczny atrament najprościej rzecz mówiąc składa się po prostu z wielu tysięcy niewielkich kapsułek, które zatopione są w przezroczystym płynie. Wewnątrz samych kapsułek także znajduje się przezroczysty płyn, który zawiera zabarwione na biały kolor cząsteczki naładowane dodatnio oraz czarne cząsteczki, które z kolei naładowane są ujemnie.
Powyżej opisany atrament nakłada się na obwód elektroniczny, który złożony jest z elektrod. W ten prosty sposób można kontrolować obraz, który pojawia się bezpośrednio na wyświetlaczu. Sporą zaletą tej technologii jest przede wszystkim to, że energia pobierana jest jedynie w momencie zmiany wyświetlanego obrazu.
Szerokie zastosowanie e papieru
Papier elektroniczny ma bardzo wiele zalet, dlatego też znalazł on szerokie zastosowanie w wielu branżach. Jak wspomniano powyżej e papier wykorzystywany jest w nowoczesnych czytnikach e-book, które coraz częściej zastępują tradycyjne książki.
Papier elektroniczny od wielu lat wykorzystywany jest także do produkcji nowoczesnych etykiet cenowych, które można znaleźć praktycznie w każdym większym supermarkecie. Nie można zapominać również o popularnych banerach reklamowych oraz tablicach informacyjnych wielokrotnego użytku.
Jakie największe zalety
Elektroniczny papier może pochwalić się bardzo niskim poborem energii. Wynika to oczywiście z tego, że zużycie prądu następuje dopiero w trakcie zmiany wyświetlanego obrazu.
Elektroniczny papier jest również bardzo przyjazny dla oczu, dzięki czemu można czytać książki nawet przez wiele godzin. Atrament elektroniczny bez żadnego większego problemu można nanosić na różnorodne tworzywa sztuczne, tkaniny, metal, szkło i zwykły papier. Obraz nie zmienia się pod kątem patrzenia i nie jest również zależny od oświetlenia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem