E-papier i jego potencjał

E-papier i jego potencjał

25 lutego, 2020 Wyłączono przez Redakcja

E-papier jest bardzo nowoczesnym materiałem, który wykorzystuje się przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaju czytników, takich jak na przykład czytniki e-booków i im podobne. Jak się jednak wydaje jego potencjale zastosowania są o wiele szersze i w przyszłości możemy spodziewać się urządzeń szerzej wykorzystujących tę technologię.

Do czego wykorzystuje się e-papier?

E papier na chwilę obecną wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaju czytników e-booków. Wykorzystują go najważniejsi producenci tego rodzaju sprzętu. Wykorzystanie e papieru do produkcji urządzeń takich jak czytniki wiąże się z jego specyficzną, bardzo nowoczesną konstrukcją i sposobem działania.

Technologia ta wykorzystuje tak zwane mikro-kapsułki, które zawierają cząstki spolaryzowanych w różny sposób pigmentów – czarnego i białego. Mikro-kapsułki połączone są z obwodami elektrycznymi w urządzeniach, a działanie na nie impulsami o określonym ładunku powoduje przesuwanie pigmentu. Ta specyficzna konstrukcja powoduje, że czytniki wykorzystujące technologią e papieru charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej, a także nieszkodliwością dla ludzkiego wzroku.

Czy e-papier zastąpi tradycyjny druk?

Kiedy e-papier wchodził na rynek powszechnie przewidywało się, że już wkrótce całkowicie zastąpi tradycyjny druk. Ze sklepowych półek zniknąć miały gazety, a nawet książki, które zastąpić miało jedno, lekkie i bardzo praktyczne urządzenie.

Rzeczywistość póki co okazała się jednak nieco inna. Popularność urządzeń mobilnych takich jak tablety, czy czytniki e-booków jest oczywiście ogromna, a nawet w znacznym stopniu przyczyniła się do zniknięcia wielu tytułów prasowych. Jak się jednak wydaje póki co koszty produkcji e-papieru sprawiają, że nie zastąpi on szybko tradycyjnego druku.

Przyszłość e-papieru

Sytuacja taka może jednak nieco inaczej wyglądać w najbliższej przyszłości. E-papier póki co jest dość drogi, ale technologie jego produkcji są nieustannie rozwijane. Zalety tego materiału sprawiają, że byłby on świetnym zamiennikiem dla tradycyjnego papieru.

E-papier znajduje również coraz więcej zastosowań w innych niż tylko czytniki urządzeniach. Ze względu na jakość obrazu i fakt, że nie powstają na nim refleksy światła, bywa używany w produkcji różnego rodzaju wyświetlaczy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.