AutoCAD vs Solidworks

AutoCAD vs Solidworks

26 lutego, 2020 Wyłączono przez Redakcja

Licencje programów graficznych nigdy nie należały do najtańszych. Im więcej możliwości dany program oferuje, tym jego cena jest z reguły wyższa. Czy jesteśmy zmuszeni do opłacania naprawdę kosztownych licencji?

Rynek specjalistycznych programów graficznych CAD

Jak nie od dziś wiadomo najpopularniejsze programy graficzne wykorzystywane do projektowania różnego rodzaju obiektów, maszyn, sprzętów, to programy pracujące w systemie CAD. Oczywiście w sieci możemy spotkać się z wieloma innymi programami, które na przykład służą do obróbki grafiki, fotografii ale w zawodach technicznych, nie będą one w ogóle przydatne.

AutoCAD czy Solidworks?

Takie pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, które potrzebują w swojej pracy skorzystać z programu graficznego, który posiada funkcje jakie można znaleźć w każdym z tych programów. Jeśli spojrzeć na koszt zakupu, to w przypadku solidworks cena licencji jest znacznie wyższa, niż w przypadku programu AutoCAD. Kupując Solidworks cena może wynieść nawet 7000 euro. AutoCAD jest natomiast znacznie tańszy, jeśli chodzi o roczną licencję. Co więc wybrać? Tak naprawdę najlepiej byłoby wypróbować każdy z programów i samemu ocenić, w którym pracuje się nam najlepiej. Na pewno trzeba mieć świadomość tego, że większość profesjonalistów pracuje na programie Solidworks, na co wskazują różnego rodzaju rankingi, z którymi możemy spotkać się w internecie.

Wymagania sprzętowe

Programy graficzne mają zazwyczaj spore wymagania sprzętowe. Wydaje się to jak najbardziej oczywiste. Z roku na rok wymagania rosną, ponieważ programy zyskują nowe funkcje, a także mamy do czynienia z coraz lepszym sprzętem. W przypadku Solidworks jak i AutoCAD zalecany jest minimum system Windows 7, choć najlepiej jest pracować na najnowszym systemie operacyjnym wraz z bieżącymi aktualizacjami. Oprócz tego producenci zalecają 16gb pamięci ram. Oczywiście programy powinny ruszyć na dwukrotnie mniejszej pamięci zamontowanej w komputerze ale praca raczej nie będzie na takim sprzęcie zbyt komfortowa.Duże wymagania stawiane są również przed kartą graficzną. Takie minimum do działania programu to 2gb. Jeśli jednak zależy na na stosunkowo szybkim i płynnym tworzeniu w programie graficznym, to powinniśmy rozważyć zakup karty graficznej z minimum 4gb pamięci. Jak widać oprócz sporego koszt zakupu licencji musimy liczyć się również z dużym wydatkiem na sprzęt, niezależnie od tego jaki program wybierzemy.