Jak działa drukarka kodów kreskowych?

Jak działa drukarka kodów kreskowych?

25 czerwca, 2021 Wyłączono przez Redakcja

Kod kreskowy to jedno z podstawowych rozwiązań umożliwiających pełny zapis informacji o produkcie w sposób czytelny i niezajmujący wiele miejsca. Ikonki te wytwarza drukarka kodów kreskowych, jednak warto wiedzieć, jak dokładnie powstają te wszystkim dobrze znane oznaczenia produktów.

Jak powstają kody kreskowe?

Drukarka kodów kreskowych to obecnie urządzenie elektroniczne, do którego wprowadza się odpowiedni wzór kodu kreskowego. Wszystkie pozostałe funkcje są w zasadzie dobrze znane, ponieważ drukarka ta jest bardzo podobna do tej drukarki, z której korzysta się w biurze lub w domu do drukowania różnych dokumentów.

Różnica polega na tym, że drukuje się długie serie powtarzalnych wzorów, czyli kodów kreskowych. Mogą one mieć wyłącznie czarny kolor lub są wielobarwne. Wszystko zależy od tego, jaką techniką będzie się drukować te oznaczenia. By móc wybrać konkretną, trzeba wcześniej zdecydować się na odpowiednią drukarkę kodów kreskowych.

Najlepiej wybrać taką, która będzie obsługiwać dwa tryby pracy, czyli termiczny oraz termotransferowy. Taka drukarka przydaje się szczególnie wtedy, gdy nie wiadomo do końca z góry, czy będą potrzebne wyłącznie czarne kody kreskowe, czy kolorowe także.

Na jakim materiale drukarka kodów kreskowych nanosi wzór?

Mogłoby się wydawać, że skoro mowa o drukarce kodów kreskowych, to pewnie materiał, jaki będzie potrzebny, to tylko papier, ewentualnie specjalna folia. Są to oczywiście te materiały, z których korzysta się bardzo często, jednak tendencja ta zaczyna się nieco zmieniać.

W trosce o środowisko można już teraz drukować kody kreskowe na naturalnych tkaninach, zamiast na opakowaniach, które są wykonane albo z papieru, albo z tworzyw sztucznych.

Wybór tkaniny jest o tyle dobry, że bez trudu można zeskanować taką ikonkę tradycyjnym czytnikiem. Jest tak samo wyraźny, jak na papierze, a do tego, w razie, gdyby tkanina uległa zamoczeniu, kod kreskowy się ani nie rozmaże, ani nie uszkodzi.

Czym się różnią termiczne kody kreskowych od termotransferowych?

Za pomocą drukarki kodów kreskowych można wykonać oznaczenia termiczne, które są bardziej wrażliwe na temperaturę. Natomiast na wygląd termotransferowy kodów kreskowych niska, czy wysoka temperatura nie ma najmniejszego wpływu.

Bardziej komfortowo drukuje się techniką termotrandferową, ponieważ nie trzeba zastanawiać się nad tym, jaki materiał będzie w stanie uchronić naniesiony tusz przed ewentualnym szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.