Czym są ogniwa do baterii?

Czym są ogniwa do baterii?

25 czerwca, 2021 Wyłączono przez Redakcja

Pokrótce powiedzieć można, że ogniwa do baterii to układ, który generuje energię elektryczną. Ogniwa wchodzą w skład budowy baterii, przez co jest ona miejscem, gdzie znajduje się cały szereg modułów. Taki zespół poszczególnych modułów tworzy przedmiot, który napędza poszczególne urządzenia. Jest bardzo wiele rodzajów ogniw do baterii.

Baterie o długiej żywotności

Najpopularniejsze Ogniwa do baterii to ogniwa cynkowo-węglowe i jonowo-litowe. Z czego te ostatnie wykorzystywane są do urządzeń typu laptop czy telefon komórkowy.

Cechą charakterystyczną baterii do laptopa jest fakt, że można ją ładować po jej rozładowaniu. Ten fakt sprawia, że taka bateria jest sprawna przez bardzo długi okres. Ponadto wiedzieć trzeba, że odpowiednie jej użytkowanie pozwala jeszcze bardziej zwiększyć jej żywotność.

Akumulatory

Baterie, które oddają energię, a następnie z powrotem ją przyjmują nazywane są akumulatorami. Akumulator składa się aż z 7000 ogniw do baterii połączonych ze sobą szeregowo. Najczęściej tego typu ogniwa do baterii są wykonane z jonu i z litu. Takie jonowo-litowe ogniwa mają dużą pojemność i idealnie się sprawdzają jeśli chodzi o bardzo długi okres ich użytkowania.

Pojemność baterii czy też akumulatorów określana jest jednostkami zapisywanymi jako mAh. Jest to skrót od miliamperogodziny. Na modelu praktycznie każdego telefonu komórkowego czy też laptopa spotkać można określoną moc baterii, którą wykorzystano w danym urządzeniu.

Bateria alkaliczna

Obok zwykłych baterii, ładujących się akumulatorów bardzo popularne są także baterie alkaliczne. Ich wynalezienie i odkrycie było prawdziwym krokiem milowym. Takie ogniwa typu alkalicznego charakteryzują się znacznie większą obciążalnością prądową oraz bardzo podwyższoną trwałością.

Trwałość baterii tego typu wynosi około 5 do 7 lat. ich gęstość energii jest bardzo wysoka, a zakres temperatury pracy dużo szerszy. Elektrody to dwie wilgotne pasty, które są od siebie odseparowane. Dwutlenek manganu i grafitu to katoda, natomiast anodą jest pył cynkowy zmieszany z wodorotlenkiem potasu.