Fotowoltaika dla firmy – co warto wiedzieć?

Fotowoltaika dla firmy – co warto wiedzieć?

30 marca, 2020 Wyłączono przez Redakcja

Ceny prądu od początku roku mocno powędrowały w górę. Analitycy wskazują, że proces będzie się pogłębiał i do 2030 roku prąd zdrożeje o 100%. Rozwój techniki oraz zmiany w uregulowaniach prawnych korzystnie wpływa na ułatwienia w zakresie budowy własnych instalacji fotowoltaicznych. Firmy decydują się na montaż paneli, gdyż realne korzyści wpływają nie tylko na środowisko, ale również na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Fotowoltaika dla firm – to się opłaca?

Fotowoltaika firma to nie tylko oszczędności to również zyski. Warto w tym wypadku wskazać trzy podstawowe kwestie, które rozwieją wszelkie wątpliwości. Da to realny obraz i wizję przyszłości i opłacalności OZE. Ceny energii sieciowej rosną i będą rosły nadal, ceny instalacji maleją, a prawo i ustawy wyraźnie stają po stronie przedsiębiorców.

Fotowoltaika biznes – prawo

W roku 2019 wprowadzono nowe zasady produkowania i magazynowania energii. Do tej pory profity dotyczyły tylko gospodarstw domowych. Obecnie również przedsiębiorstwa mogą produkować, magazynować i odbierać nadwyżki wyprodukowanej energii. System rozliczeń został uproszczony i obecnie każda firma wytwarzająca prąd na własne korzyści, może podpisać stosowną umowę z dystrybutorem sieci. W związku z tym, firmy stały się prosumentami, czyli producentami i konsumentami jednocześnie.

Fotowoltaika firma i podatek VAT

Instalacje na posesjach prywatnych objęte są podatkiem 8-procentowym. W przypadku przedsiębiorstw VAT wzrasta do 23 procent. Rząd zapowiada zmiany w tej materii i zrównanie stawki do 8 procent. Mimo że fotowoltaika dla firm przynosi duże zyski, konieczna jest spora inwestycja początkowa.

Fotowoltaika biznes i dofinansowania

Obecnie dostępne są trzy formy pomocy finansowej:
1. Dotacje rządowe i samorządowe
2. Leasing na panele fotowoltaiczne
3. Kredyty

Najczęściej przedsiębiorstwa decydują się na formę leasingu, gdyż procedury są uproszczone, a zyski pojawiają się natychmiast. Istnieje również możliwość wpisania wydatków w koszty działalności gospodarczej. Jedyne koszty to comiesięczna rata, znacznie mniejsza niż zyski z oszczędności.

Panele fotowoltaiczne to realne korzyści dla firm. Biorąc pod uwagę wyliczenia najkorzystniej jest, kiedy unikamy nadprodukcji, a cała wytwarzana energia zużywana jest na bieżąco. Warto skorzystać w takim przypadku z pomocy profesjonalnej firmy, która przeprowadzi stosowne kalkulacje dla firmy.