Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

22 maja, 2020 Wyłączono przez Redakcja

Coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne pozyskiwanie energii elektrycznej poprzez zakładanie paneli solarnych na dachy domów lub budynków użytkowych. Jak optymalnie wykorzystać pozyskaną energię?

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Montaż instalacji fotowoltaicznej oznacza znaczne oszczędności w opłatach na prąd. Choć sam montaż fotowoltaiki wiąże się z dość dużymi kosztami rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych (w zależności od jej rozmiarów), wiele banków oferuje korzystne kredyty 0% na ich ustawienie.

Rozmiar fotowoltaiki należy dostosować do indywidualnych potrzeb, a oceny tego parametru dokonuje z reguły osoba, która zajmuje się zawodowo obsługą instalacji fotowoltaik. Wiele miast decyduje się również na dofinansowywanie montażu takich instalacji ze względu na to, że jest to rozwiązanie ekologiczne. Pozwala ono na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji, pochodzących na przykład z węgla wykorzystywanego do ogrzewania pomieszczeń.

Zintegrowane systemy fotowoltaiczne połączone z elektrownią

Systemy fotowoltaiczne, które są połączone z elektrownią działają na zasadzie, która zapewnia zasilanie prądem przez cały rok. W okresie letnim, gdy produkcja energii elektrycznej jest duża ze względu na wysokie nasłonecznienie oraz długi dzień, nadwyżka energii elektrycznej, która nie jest zużywana przez gospodarstwo domowe, trafia do elektrowni (jest przez nią odkupowana).

Natomiast zimą zazwyczaj słońca jest znacznie mniej, a dodatkowo dzień jest krótki. To sprawia, że może się okazać, ze zintegrowane systemy fotowoltaiczne znajdujące się na domu nie zapewniają optymalnego dopływu prądu i teoretycznie może dojść do sytuacji, w której w domu zabraknie zasilania.

W takich sytuacjach elektrownia odsprzedaje po cenie zakupu prąd, który „otrzymała” od gospodarstwa domowego latem. Dzięki temu energia nie jest marnowana, a jednocześnie w znacznie ciemniejszym okresie roku nie dochodzi do sytuacji, w których brakuje prądu w domu.

Zalety systemów fotowoltaicznych

Przy panelach solarnych, cały ciężar ogrzewania oraz zasilania domu w prąd jest przejmowany przez instalację. Daje ona możliwość zaoszczędzenia znacznych kwot pieniędzy, a dzięki temu, że można zrezygnować na przykład z pieca na ekogroszek czy drewniany pellet – pozwala także pozyskać nową przestrzeń.

Ma to szczególnie duże znaczenie w nowoczesnym budownictwie, gdzie piece często znajdują się w wydzielonych pomieszczeniach w domach. Dzięki temu można znacznie lepiej wykorzystać pomieszczenia mieszkalne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy