Diody zwykłe oraz świecące
31 sierpnia, 2021Termin „dioda” zapewne większość z nas kojarzy, głównie z diodowych żarówek które znacznie ograniczają zużycie energii. Okazuje się jednak, że w elektronice diodą nazywany jest też inny element i niekoniecznie emituje on światło. W naszej serii poradników na temat podstawowych elementów elektronicznych tym razem przedstawimy działanie diody, sprawdzimy w jakich obwodach jest ona wykorzystywana, oraz skąd wzięła się dioda świecąca.
Dioda – czyli zawór jednokierunkowy
W przewodniku prąd płynie zawsze od źródła do obciążenia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by mógł on popłynąć też w drugą stronę. Wystarczy tylko zamienić ze sobą miejscami te dwa elementy. Jeżeli jednak chcemy, by energia mogła przemieszczać się tylko i wyłącznie w jednym kierunku, należy wykorzystać Elementy elektroniczne takie jak diody. Posiadają one dwa wyprowadzenia – anodę i katodę. Prąd przepływa tylko w jednym kierunku i dzięki temu można zbudować różnego rodzaju układy, które będą działały w sposób inteligentny.
Diody jako podstawowe komponenty elektroniczne
Oprócz rezystorów (oporników) i tranzystorów, we wszelkich układach najbardziej popularnymi elementami będą właśnie diody. Najczęściej wykonuje się z nich mostek prostowniczy, który pozwala na zamianę napięcia przemiennego na prąd stały. Nazywany jest on mostkiem Graetza i składa się z czterech diod spolaryzowanych w odpowiedni sposób. Jak więc można się przekonać, te podstawowe elementy elektroniczne są stosowane do tak bazowych celów, że obycie się bez nich byłoby obecnie niemożliwe.
Skąd wzięły się diody świecące?
Podczas badań nad elementami elektronicznymi w połowie XX wieku, odkryto że niektóre diody, pozbawione szczelnie zamkniętej osłony, są w stanie emitować światło. Co jednak ważniejsze, robią to w bardzo efektywny sposób, o wiele lepszy niż żarówka z włóknem wolframowym czy nawet świetlówka liniowa bądź kompaktowa. Dlatego też komponenty elektroniczne zwane diodami świecącymi zaczęto udoskonalać i powszechnie wykorzystywać jako bardzo energooszczędne źródło światła. Dziś niemal w każdym domu i mieszkaniu posiadamy przynajmniej jedną żarówkę diodową. W ten sposób, z podstawowych elementów elektronicznych, diody wyewoluowały w podzespoły które pomagają nam w oszczędzaniu na rachunku za energię.