Czym kierować się przy wyborze standardowego czytnika e-book?
26 stycznia, 2022Typowy czytnik e-book to raczej dość proste, choć funkcjonalne urządzenie. Jego sercem – oprócz procesora i pamięci – jest wyswietlacz e-ink, który nieprzypadkowo jest nazywany e-papierem. Czym kierować się przy zakupie tego urządzenia i na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?
Właściwości techniczne sprzętu
Najważniejszą kwestią przy wyborze czytnika e-book pozostaje technologia wykonania wyświetlacza e-ink. Co prawda jest ona dość ujednolicona, ale to właśnie niewielkie detale mogą skutecznie utrudnić korzystanie z tego urządzenia. Jednym z takich „detali” jest sposób podświetlenia ekranu, gdyż wyświetlacz ten sam w sobie nie emituje światła.
Warto wybrać model, który będzie zawierał wbudowany panel LED. Nie musi być on wyjątkowo jasny. Wystarczy, że skutecznie okryje cały wyświetlacz. Dzięki temu znajdujące się w nim treści będą czytelne i przejrzyste dla użytkownika. Warto też zwrócić uwagę na sposób pracy z tym wyświetlaczem, gdyż z reguły wymaga on zastosowania rysika.
Rozmiar ma znaczenie
Czytniki e-booków występują w różnych rozmiarach. Wielu ich użytkowników uważa, że tylko największe z nich zapewniają osobie korzystającej z treści maksimum funkcjonalności. Tak niestety nie jest! Przy wyborze odpowiedniego czytnika trzeba pamiętać o jego rozmiarze. Standardowo powinno być to około 6 cali, gdyż większość e-booków jest stworzona pod tą przekątną.
Czy to oznacza, że na mniejszym lub większym ekranie nie da się odczytać wybranych treści? Otóż nie, ale mogą wystąpić tu pewne problemy z zarządzaniem dostępną przestrzenią. Poza tym kto chciałby czytać ebooki o rozmiarze 6 cali na 10 calowym ekranie? Taka „operacja” wymagałaby sporo nerwów i czasu, a przecież nie o to chodzi w czytaniu wirtualnych książek.
Formaty odtwarzania
Zdecydowana większość czytników to urządzenia, w których wyswietlacz e-ink z łatwością odtworzy pliki txt, doc, a nawet pdf. Trzeba jednak pamiętać, że to za mało, by móc mówić o funkcjonalnym czytniku. Dużo lepszym rozwiązaniem jest nabycie sprzętu obsługującego znacznie więcej rozszerzeń, w tym np. słynny epub.
Podsumowując, zakup czytnika e-book może i nie jest trudny, ale szerokie spektrum dostępnych modeli może utrudnić wybór najlepszego modelu. Chodzi przecież o sprzęt, który „spędzi” z użytkownikiem co najmniej kilkadziesiąt godzin.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.