Czym jest żywica do zalewania elektroniki?

Czym jest żywica do zalewania elektroniki?

29 września, 2021 Wyłączono przez Redakcja

Używając na co dzień urządzeń elektrycznych, rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z faktu, ilu zabiegom są one poddawane, abyśmy mogli cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem ich użytkowania. Substancją, która zabezpiecza moduły stosowanie w sprzętach elektronicznych i elektrycznych jest żywica do zalewania elektroniki.

Żywica stosowana w elektronice – definicja

Podejmując próby zdefiniowania żywicy do zalewania elektroniki, można dojść do stworzenia ogólnej teorii, zakładającej, iż żywica należy do podstawowych surowców, wykorzystywanych przy zabezpieczaniu komponentów.

Jest to więc szczególnego rodzaju substancja, której zadaniem jest ochrona modułów przed różnego rodzaju szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Do owych czynników zewnętrznych zaliczyć można wilgotność, działanie wysokich i niskich temperatur, kontakt z promieniowaniem UV, pochodzącym ze światła słonecznego, a także działanie inwazyjnych chemikaliów.

Żywica do zalewania elektroniki występuje w wielu rodzajach, zróżnicowanych ze względu na ich cechy fizyczne.

Istotne cechy przy doborze żywicy

Różnorodność dostępnych żywic sprawia, że w każdym przypadku należy dobierać wylewkę ze względu na cechy odpowiednie dla danego komponentu. Głównym kryterium doboru żywicy powinno być planowane przeznaczenie gotowego wyrobu.

Aby zabezpieczyć się przed doborem nieodpowiedniej żywicy, producenci elektroniki uwzględniają takie parametry dobru zalewy, jak stopień ich twardości, czy lepkości. Równie ważna jest palność, kolor, czy czas potrzebny na utwardzenie żywicy.

Rodzaje żywic do zalewania elektroniki

Definiując żywicę wykorzystywaną do produkcji podzespołów elektronicznych nie sposób wspomnieć o rodzajach, w jakich ona występuje. I tak, żywice dzielą się na epoksydowe i poliuretanowe.

Epoksydowe żywice cechuje większa twardość w stosunku do poliuretanów. Ten rodzaj zalewy ma ponadto lepsze parametry jeśli chodzi o odporność na działanie chemikaliów i temperatury, a także zastyga w krótszym czasie.

Poliuretanowe żywice zaś cechuje większa miękkość, przekładająca się na elastyczność. Czas zastygania tego tworzywa jest dłuższy niż w przypadku epoksydów, co sprawdza się, jeśli po zalaniu żywicą dokonujemy jeszcze modyfikacji komponentu. Inną zaletą żywicy poliuretanowej jest jej cena, niższa niż epoksydowej.

Żywica do zalewania elektroniki dostępny jest w ofercieElektronika.mcc.pl.