Bezpieczniki elektryczne – kiedyś i dzisiaj

Bezpieczniki elektryczne – kiedyś i dzisiaj

26 marca, 2020 Wyłączono przez Redakcja

Wraz z rozwojem techniki zmieniały się również bezpieczniki elektryczne. Jakie z nich stosowane były kiedyś, a jakie wybierane są obecnie?

Bezpieczniki elektryczne – ochrona instalacji elektrycznej

Nawet najlepiej wykonana instalacja elektryczna może być narażona na pojawianie się przeciążeń. Aby zapobiegać ich skutkom, stosowane są odpowiednie zabezpieczenia – bezpieczniki elektryczne.

Głównym zadaniem bezpieczników elektrycznych jest wyłączenie obwodu elektrycznego w sytuacji, gdy dojdzie do zbyt dużego przepływu prądu, czyli do przeciążenia. Takie usterki mogą pojawić się między innymi przy podłączeniu do obwodu zbyt dużej liczby obciążających urządzeń lub przy ich uszkodzeniu.

Aktualnie w użyciu znajdują się różne rodzaje bezpieczników. Najczęściej wybierane są bezpieczniki automatyczne, które zapewniają wysoką ochronę przed przeciążeniami. Nadal jednak w wielu budynkach spotkać można się z bezpiecznikami elektrycznymi starszej generacji – bezpiecznikami topikowymi.

Bezpieczniki topikowe – stosowane w starszych instalacjach

Bezpiecznik topikowy to zabezpieczenie elektryczne, które chroni obwody elektryczne przez stopienie się jednego z jego elementów i rozłączenie obwodu.

Generalnie, bezpieczniki topikowe są w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa instalacji elektrycznej, niemniej jednak przy wystąpieniu przeciążenia ulegają one uszkodzeniu. Wówczas konieczna jest wymiana bezpiecznika topikowego na nowy.

Bezpieczniki automatyczne – nowoczesna ochrona instalacji elektrycznych

Aktualnie w nowych, a także w remontowanych instalacjach elektrycznych stosuje się bezpieczniki automatyczne. Wykorzystywane są bezpieczniki w formie wkrętek, które umieszczane są w gniazdach na bezpieczniki topikowe. Bezpiecznik automatyczny może także posiadać formę wyłącznika z uchwytem.

Najważniejszą zaletą bezpieczników automatycznych jest możliwość korzystania z nich wielokrotnie przy wystąpieniu przeciążenia. Bezpiecznik automatyczny można ponownie włączyć po ustaleniu oraz usunięciu przyczyny problemów.

Reasumując, nowoczesny bezpiecznik elektryczny to podstawa sprawnie i bezpiecznie działających instalacji elektrycznych w różnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych. Zabezpiecza przed przeciążeniami, a przy tym przed ryzykiem uszkodzenia instalacji elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń.