Leasing sprzętu komputerowego – czy to możliwe?

Leasing sprzętu komputerowego – czy to możliwe?

26 marca, 2020 Wyłączono przez Redakcja

Powszechnie leasing kojarzy się z samochodami i maszynami, tymczasem jest to także forma finansowania innego rodzaju sprzętu biurowego, który jest niezbędny do funkcjonowania firmy. Leasing sprzętu działa na analogicznych zasadach, jak w przypadku pojazdów,aczkolwiek zapisy umowne są dostosowane bezpośrednio do charakterystyki towaru.

Jak odczytać pojęcie komputer leasing w odniesieniu do firmy?

Utopijnym jest myślenie, że wszystkie prężnie działające na rynku przedsiębiorstwa całe wyposażenie posiadają na własność. Wprost przeciwnie, zdecydowana większość firm korzysta z różnorodnych form finansowania, a jedną z najpopularniejszych jest leasing sprzętu komputerowego.

Praktyczna forma

Z praktycznego punktu widzenia wybierając zaawansowany technologicznie komputer leasing jest najrozsądniejszą formą wzbogacenia firmy o wysokiej klasy sprzęt. Umowa na leasing oprogramowania i sprzętu komputerowego łączy zalety kredytowania i wynajmu, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad finansowaniem i tym samym środkami własnymi. Leasing sprzętu komputerowego jest prostą i tanią formą finansowania. Dedykowany jest w znacznej większości dla przedsiębiorców, którzy podpisując odpowiednią umowę stają się w jej świetle leasingobiorcami. Ta czynność pozwala im natomiast z korzystania z określonego towaru – czy to sprzętu komputerowego, czy też oprogramowania – na określony czas.

Obowiązkiem leasingobiorcy jest wnoszenie regularnej opłaty ratalnej za użytkowanie towaru. Nie można natomiast mylić rat leasingowych z ratami kredytowymi, które w odróżnieniu od leasingu pozwalają po spłacie określonej kwoty na całkowite przeniesienie własności towaru na przedsiębiorcę. W przypadku leasingu, po wygaśnięciu umowy towar pozostaje własnością leasingodawcy. Na leasing sprzętu komputerowego i oprogramowania składają się dwa czynniki ratalne, czyli skład kapitałowy oraz wynagrodzenie dla leasingodawcy. Składnik kapitałowy jest odzwierciedleniem nominalnej wartości sprzętu oddanego do użytkowania.

Leasing oprogramowania i sprzętu dla rozwijających się firm

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że leasing sprzętu biurowego – w tym komputerów i oprogramowania pozwala na zapewnienie przedsiębiorstwu rozwoju na odpowiednim poziomie. Nie ma konieczności wydatkowania kwot własnych na zakup sprzętu, który po kilku latach i tak wymagałby kompletnej wymiany.