Akumulatory niklowo wodorkowe

Akumulatory niklowo wodorkowe

21 grudnia, 2021 Wyłączono przez Redakcja

Akumulatory to obecnie jedno z najchętniej wybieranych źródeł zasilania urządzeń elektrycznych. Brak konieczności zasilania sieciowego przekłada się na komfort pracy. Coraz więcej urządzeń elektronicznych zostaje przystosowane do zasilania akumulatorowego.

Akumulatory nimh

Akumulator nimh zwany również niklowo wodorkowym to obecnie jeden z najpopularniejszych źródeł zasilania na rynku. Akumulator ten posiada często większą pojemność baterii niż inne rodzaje. Dodatkowo akumulator niklowo wodorkowy cechuje jedna z najwyższych gęstości energii.

Z uwagi na fakt, że akumulator niklowo wodorkowy nie posiada kadmu, jest postrzegany również jako przyjazny dla środowiska. Dodatkowo duża liczba cykli ładowania przekłada się bezpośrednio na dłuższą możliwość korzystania z baterii.

Zastosowanie akumulatorów

Obecnie wiele urządzeń elektrycznych opiera swoje działanie na zasilaniu akumulatorowym. Akumulator nimh stosowany jest w wielu branżach. Wiele urządzeń medycznych korzysta z zasilania tymi właśnie bateriami. Co więcej, z uwagi na dużą pojemność baterii akumulator nimh znakomicie sprawdza się w elektronarzędziach.

Niklowo wodorkowe akumulatory sprawdzają się doskonale w skrajnych temperaturach, dlatego są często używane w zewnętrznych systemach solarnych. Często wykorzystywane są również w systemach alarmowych.

Odpowiednie ładowanie ma znaczenie

Żeby akumulator nimh zachował swoją żywotność, niezbędne jest odpowiednie ładowanie. Baterie te są bardzo wrażliwe na nieprawidłowe ładowania, dodatkowo nieużywane rozładowują się samoistnie. Co prawda producenci pracują nad tym problemem, jednak prawidłowe ładowanie niweluje problem.

Poprawne ładownie akumulatora powinno mieć miejsce na całkowicie rozładowanej baterii. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na czas podłączenia baterii do zasilenia. Przeładowanie akumulatora również skraca czas jego żywotności. Nieodpowiednie ładowanie akumulatorów może doprowadzać do pozornego zmniejszenia pojemności baterii. Przełoży się to bezpośrednio na komfort użytkowania.

Urządzenia elektryczne zasilane akumulatorem są coraz bardziej popularne. Akumulatory umożliwiają swobodną pracę bez konieczności martwienia się o długość przewodu. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzeń zasilanych akumulatorowo. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie użytkowanie przekłada się na trwałość akumulatora.