Gdzie znajduje zastosowanie technologia RFID?
24 lutego, 2022RFID jest nowoczesną technologią, która opiera się na działaniu fal radiowych. Przy ich pomocy możemy z odległości odczytywać i przesyłać dane. Jest to rozwiązanie, które stosowane jest zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym.
Technologia RFID, czyli Radio Frequency Identification
Technologia przynosi wiele korzyści, szczególnie jeśli chodzi o szybkość weryfikacji towarów. Nie musimy mieć bezpośredniego kontaktu wzrokowego z danym produktem, a informacje mogą zostać odczytane nawet z odległości 20 metrów.
Technologia rfid działa na trzech częstotliwościach. Znaczniki RFID dzielą się ze względu na sposób zasilania i wyróżniamy ich trzy rodzaje – pasywne, aktywne i semiaktywne. Pierwszy z nich nie posiada własnego źródła zasilania. Aktywny ma własne zasilanie, a semipasywny jest połączeniem znacznika aktywnego i pasywnego.
Jakie elementy niezbędne są do zastosowania systemu RFID?
Głównym elementem systemu jest czytnik, który powinien być odpowiednio zaprogramowany. Musi on odczytywać określone znaczniki w danym czasie i każdy znacznik musi być odczytany tylko raz.
Fale radiowe wysyłane są przy pomocy anten RFID. Na towarach umieszczane są tagi, które zawierają istotne informacje. Oczywiście w systemie nie może zabraknąć okablowania, które łączy czytnik z antenami. Dodatkowo znajduje się także oprogramowanie i dodatkowe elementy w zależności od rodzaju systemu.
Gdzie stosuje się technologię RFID?
Jedną z głównych dziedzin zastosowania technologii RFID jest logistyka i transport. Dobrze wdrożony system pozwala oszczędzać bardzo dużo czasu podczas weryfikacji towarów. Systemy RFID sprawdzają się w każdym zakładzie podczas inwentaryzacji, skracając ją do kilkunastu minut.
Coraz częściej ta technologia widoczna jest także w życiu codziennym. Osoby chodzące na basen mogły ją zobaczyć w szatni podczas otwierania i zamykania szafek. Również hotele, restauracje, duże korporacje czy sklepy wdrażają system RFID, aby ułatwić codzienne funkcjonowanie i przyspieszyć wiele procesów, które są czasochłonne.