Zastosowanie e papieru
19 marca, 2020Każdy chyba słyszał już o e papierze, który zdobył swoją sławę przede wszystkim w postaci popularnych czytników książek w formie elektronicznej. Na tym jednak się nie kończy. E-papier jest szeroko wykorzystywany także w przemyśle.
Papier w formie elektronicznej?
Odkąd pojawiły się komputery i Internet, wszędzie słyszy się o elektronicznych rozwiązaniach. Mamy e-maile czy e-sklepy, ale jest też e-papier. Do jego stworzenia użyto technologii EPD. Na wyświetlane litery i obrazy składają się tysiące cząsteczek. Do zmiany dochodzi dopiero podczas wymuszonego ich ruchu.
Co ciekawe, w przypadku wyświetlaczy wzbogaconych o technologię EPD energia zużywana jest dopiero podczas ruchu cząsteczek, czyli podczas zmieniania liter i obrazów, a nie podczas samego wyświetlania treści. Jest to wobec tego rozwiązanie energooszczędne. Z większej odległości e-papier do złudzenia przypomina tradycyjną kartkę papieru.
E-papier spotykany na każdym kroku
Mogłoby się wydawać, że e-papier to tylko czytniki e-booków, ale technologia EPD jest wykorzystywana na masową skalę. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że spotyka się z nią na co dzień. Przykładem są ceny wyświetlane na marketowych półkach. Oczywiście nie każdy sklep korzysta z takich nowoczesnych rozwiązań, ale jest to coraz częściej spotykany trend. Za pomocą takich elektronicznych metek możliwe jest dokonanie szybkich zmian w cenach i wprowadzenie promocji w całym sklepie – ogromna oszczędność czasu i pracy zatrudnionych osób. Jest to szczególnie pomocne przy pomieszczeniach z dużym metrażem.
E papier wykorzystywany jest też w inteligentnych domach, w firmach do automatyzacji wielu czynności. Po technologię EPD sięga się także w przypadku stacji pogodowych, rozkładów jazdy. Wiele firm inwestuje w plakietki dla swoich pracowników, które wyposażone są w e papier. Technologia ta jest cały czas rozwijana i ulepszana, przez staje się coraz powszechniejsza.
Gdzie jeszcze można spotkać e-papier?
E-papier stosowany jest na szeroką skalę w placówkach medycznych. Przykładowo w szpitalach zastępuje tradycyjne karty pacjentów. Stosuje się go jako wszelkiego rodzaju ekrany i tabliczki informacyjne. Coraz więcej firm sięga po technologię EPD i to nie tylko ze względu na oszczędności. W ten sposób mogą podnieść swój prestiż ze względu na bycie proekologicznym, co jest pozytywnie odbierane przez klientów.
Technologia EPD idealnie nadaje się do prezentacji reklam i na otwartej przestrzeni, gdzie trzeba użyć wyświetlaczy, które muszą pracować całodobowo, również w bardzo jasnym otoczeniu. Są one w stanie działać bez stałego dostępu do prądu, ze względu na to, że jest on potrzebny tylko podczas zmiany wyświetlanej treści.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.