Rodzaje lakierów do płytek elektronicznych

Rodzaje lakierów do płytek elektronicznych

22 czerwca, 2022 Wyłączono przez Redakcja

Ochrona płytki odpowiednim lakierem to jeden z podstawowych elementów jej montażu. Niewłaściwie zabezpieczona płyta drukowana prezentuje bardzo słabą jakość i szybko ulegnie awarii, a wraz z nią uszkodzone zostanie całe urządzenie, w którym jest umieszczona.

Gdzie montowane są płytki elektroniczne?

Płytki drukowane stanowią wyposażenie wszystkich produkowanych obecnie sprzętów elektronicznych. Ta niepozorna z wyglądu część pozwala na sprawne funkcjonowanie skomplikowanej aparatury medycznej i urządzeń stosowanych w samolotach, pociągach oraz wykorzystywanych przez wojsko. Płytki znajdują się także w popularnych zabawkach dla dzieci oraz sprzętach z zakresu AGD i RTV.

Przed czym chroni lakier?

Lakiery do płytek elektroniczych mają chronić przede wszystkim przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, przed wilgocią oraz zanieczyszczeniem. Ich zadaniem jest również zapobieganie zwarciom i rozpoczęciu procesów korozyjnych. Wszystkie te zagrożenia w dłuższym lub krótszym okresie doprowadzą do zniszczenia płytki. Lakier pozwala również na sprawne wyczyszczenie płyty drukowanej z różnych drobinek i z kurzu.

Rodzaje lakierów używanych do płyt PCB

Lakiery dostępne w sklepie https://www.blelektronik.com.pl/produkty/lakiery-do-plytek-elektroniczych/akrylowe/ różnią się między sobą przede wszystkim składem. Odpowiedni preparat musi być wybrany ze względu na materiał, z którego wykonana jest płyta. Lakiery mogą mieć również inne zalecenia odnośnie do zastosowania koniecznej grubości warstwy. Kolejnym elementem jest temperatura, w której preparaty będą zachowywały wszystkie swoje właściwości. Podczas wyboru lakieru trzeba również brać pod uwagę w jakim urządzeniu będzie zainstalowana płytka i na jakie zagrożenia jest ono narażone. Inny preparat będzie użyty w przypadku sprzętu stojącego przez cały czas w domu, a inny w urządzeniach używanych na poligonie przez jednostki wojskowe.

Nakładanie lakieru

Lakiery do płytek elektroniczych zazwyczaj posiadają wygodne opakowanie, które pozwala na sprawną aplikację. Preparaty w sprayu wystarczy nanieść na całą powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia. W trudniej dostępnych miejscach stosuje się lakiery nakładane pędzelkiem. Całość prac musi przebiegać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz przy użyciu maseczki chroniącej przed szkodliwymi dla zdrowia oparami.