Programowanie PLC – co to takiego?
26 października, 2021Sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo wymaga zastosowania odpowiednio dobranych rozwiązań. Czynniki takie jak stopień automatyzacji procesów czy poziom zaawansowania zastosowanych technologii mają ogromny wpływ na rozwój i płynne działanie firmy.
Zalety płynące z automatyzacji produkcji
Wśród wielu zalet płynących z automatyzacji procesów produkcyjnych firmy można wyróżnić między innymi wzrost wydajności, a co za tym idzie zwiększenie zysków przedsiębiorstwa. Wprowadzenie zaawansowanych technologii ułatwia również planowanie ryzyka, zwiększając kontrolę nad ogółem działań firmy.
Dodatkowo zautomatyzowanie produkcji pomaga w utrzymaniu stabilności firmy, szczególnie w obliczu niespodziewanych i trudnych do przewidzenia zmian. Poza tym wprowadzenie automatycznych systemów obsługi maszyn gwarantuje powtarzalność produkcji, co ułatwia kontrolę, a także minimalizuje ryzyko powstawania błędów.
Czym jest programowanie PLC?
PLC czyli “Programmable Logic Controller” to nazwa, pod którą kryje się niezwykle przydatne urządzanie mikroprocesorowe odpowiedzialne za kontrolowanie pracy danej maszyny. Co istotne kontrola ta nie ogranicza się wyłącznie do sterowania i nadzorowania poprawnego wykonywania poleceń, ale obejmuje również wyłapywanie potencjalnych błędów.
Rolą programowania PLC jest sterowanie maszyną, opierające się na informacji pozyskanej z wysyłanych przez nią sygnałów. Warto pamiętać o tym, że algorytmy odpowiadające za sprawne funkcjonowanie urządzenia powinny zostać dopasowane do indywidualnych wymagań i specyfiki przedsiębiorstwa. Dodatkowo należy zaznaczyć, że zastosowanie programowania PLC sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych przedsiębiorstwach.
Komu zlecić automatyzację procesów produkcyjnych?
Właściciele firm zastanawiający się nad ulepszeniem procesów produkcyjnych powinni dokładnie zapoznać się z dostępną na rynku ofertą. Szeroki wybór firm specjalizujących się w systemach programowania PLC gwarantuje dopasowanie najlepszej opcji.
Przy wyborze programisty, który dokona implementacji systemu warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie, ale nie tylko. Dobry programista powinien być otwarty na sugestie i potrzeby firmy, dopasowując styl i zasady funkcjonowania oprogramowania do jej indywidualnych wymagań.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.