Czym jest lakier silikonowy? Rodzaje i zastosowanie

Czym jest lakier silikonowy? Rodzaje i zastosowanie

26 października, 2021 Wyłączono przez Redakcja

Silikony mają bardzo szerokie zastosowanie w elektronice. Ze względu na swoje właściwości nie przewodzą prądu, pochłaniają wibracje, zachowują swoje właściwości w różnych temperaturach. Na rynku dostępne są także w formie lakieru silikonowego. Co warto o nim wiedzieć?

Lakiery silikonowe – co to jest?

Lakierami silikonowymi nazywa się rodzaj lakierów bazujących na żywicach silikonowych. Są przeznaczone przede wszystkim do zabezpieczania płytek drukowanych, tak zwanych płytek PCB stosowanych w branży elektronicznej, a także innych elementów elektronicznych.

Ze względu na swoje właściwości lakier silikonowy pozwala na skuteczne zabezpieczenie płytek, a dokładnie znajdujących się na nich połączeń elektrycznych (ścieżek) oraz punktów lutowniczych (padów) przed czynnikami zewnętrznymi.

Właściwości silikonowych lakierów

Żywice silikonowe stosowane w produkcji lakierów silikonowych prezentują wiele korzystnych właściwości, dzięki którym znalazły one szerokie zastosowanie w branży elektronicznej.

Wśród głównych właściwości lakierów silikonowych znajdują się:

– Bardzo dobra przyczepność do podłoża.
– Właściwości dielektryczne – nie przewodzą prądu eklektycznego.
– Nie powodują korozji płytek wykonanych z cynku, kadmu.
– Pochłaniają wibracje – absorbują drgania i lepiej chronią płytki PCB.
– Zabezpieczają przed wpływem środowiska zewnętrznego – pyłami, wilgocią, pleśniami, promieniowaniem UV, ozonem.
– Są odporne na niskie i wysokie temperatury – mogą być używane w zróżnicowanych warunkach.
– Dają twarde lub elastyczne powłoki zależnie od ich rodzaju.
– Dostępne są jako bezbarwne i barwione.
– Możliwość lutowania przez nałożony już lakier.
– Łatwo usuwane za pomocą rozpuszczalników.

Rodzaje lakierów silikonowych

Obecnie lakier silikonowy można zakupić w różnych wariantach, co pozwala na dopasowanie jego formy do konkretnych zastosowań.

Lakiery silikonowe to produkty utwardzane w temperaturach pokojowych – utwardzanie następuje wtedy na skutek kontaktu z wilgocią znajdującą się w powietrzu. Dostępne są także lakiery utwardzane w wyższych temperaturach – powyżej 100 stopni Celsjusza.

Silikonowe lakiery można także podzielić pod względem ich formy. Są one oferowane jako produkty w sprayu, które nanosi się bezpośrednio na elementy elektroniczne, a także jako lakiery w płynie i żelu, które nanosi się poprzez malowanie lub zanurzanie w nich elementów.

Lakier silikonowy dostępny jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.