Jakie są najpopularniejsze typy monitorów oled?

Jakie są najpopularniejsze typy monitorów oled?

29 lipca, 2020 Wyłączono przez Redakcja

Matryce oled cieszą się olbrzymim zainteresowaniem od wielu lat, ale mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku dostępnych jest kilka różnych odmian matryc organicznych. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym wyróżniają się tak naprawdę poszczególne typy monitorów oled.

Matryce pmoled

Passive-matrix oled wyróżniają się przede wszystkim tym, że poszczególne elementy emitujące światło umieszczone są bezpośrednio na skrzyżowaniu prostopadłych względem siebie linii zasilających elektrody, które przyłożone są do warstw organicznych. W tego typu konstrukcji w danym momencie można zapalić tylko jeden piksel. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że światło musi być emitowane tak długo, aby sygnał sterujący był w stanie naszkicować cały obraz na matrycy.

Największą zaletą monitorów pmoled jest bardzo prosta konstrukcja oraz przystępna cena, dlatego też wykorzystywane są one w wielu branżach. Największą wadą jest z kolei to, że wyświetlacze nadają się jedynie do produkcji ekranów o stosunkowo niskiej rozdzielczości i niewielkiej przekątnej.

Active-matrix OLED

Matryce amoled wyróżniają się tym, że na jedną z elektrod naniesiona jest jedna dodatkowa warstwa tranzystorów TFT. W dużej mierze to właśnie dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy tranzystorów, możliwe jest swobodne sterowanie każdym pikselem oddzielnie.

Monitor oled active-matrix może pochwalić się nie tylko większym kontrastem, ale przede wszystkim niewielkim zużyciem energii, dlatego też wielu producentów korzysta z jego olbrzymiego potencjału. W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie monitory oled produkowane są właśnie na aktywnych matrycach.

Pozostałe typy matryc oled

Transparent OLED jak sama nazwa wskazuje to nic innego jak przezroczysty monitor oled. Konstrukcje matryc tego typu opierają się na zastosowaniu specjalnej warstwy katod, które zbudowane są podobnie jak anody, czyli z materiału przezroczystego. Przeciwne materiały jak powszechnie wiadomo odbijają światło.

Nowością na rynku są monitory foldable OLED. Mowa tutaj z kolei o elastycznych ekranach oled, które zbudowane są na giętkim podłożu. Coraz więcej producentów inwestuje w tego typu matryce.

Na samym końcu warto wspomnieć o matrycach typu white oled, które wyróżniają się z kolei specjalnym subpikselem emitującym białe światło. Matryce tego typu stosowane są obecnie w telewizorach o dużych przekątnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.