Jakie są najpopularniejsze rodzaje ekranów dotykowych?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje ekranów dotykowych?

18 czerwca, 2021 Wyłączono przez Redakcja

Producenci oferują bardzo wiele ekranów dotykowych, które oparte są na zupełnie innych technologiach. Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje zalety i wady, dlatego też tym bardziej warto dokładnie zapoznać się z nimi.

Niezawodne ekrany rezystancyjne

Największym zainteresowaniem cieszą się ekrany rezystancyjne, które są bardzo tanie w produkcji, dlatego też znaleźć można je w wielu urządzeniach z tzw. niższej i średniej półki. Rezystancyjny ekran dotykowy bez żadnego większego problemu można obsługiwać w rękawiczkach. Dostępne są również modele z dodatkowym rysikiem, dzięki któremu można liczyć na dużą precyzję.

Mechanizm działania ekranów rezystancyjnych w dużym skrócie mówiąc polega na ściśnięciu dwóch specjalnych folii kontaktowych. Zadanie to wymaga użycia nieco siły, dlatego też ekranów dotykowych tego typu nie można obsługiwać lekkim dotknięciem. Rezystencyjny ekran dotykowy jest podatny na zarysowania i co najgorsze pochłania część jasności samego wyświetlacza.

Praktyczne ekrany akustyczne

Drugim rozwiązaniem są ekrany dotykowe akustyczne, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. Mowa tutaj oczywiście o ekranach, które w rogach umieszczone mają specjalne przetworniki. To właśnie dzięki nim możliwe jest przesyłanie przez szkło fali ultrakrótkich. Ekran dotykowy akustyczny po bokach ma umieszczone reflektory, dzięki którym w szkle mogą powstawać wzorce fal dźwiękowych.

Po dotknięciu ekranu palcem lub rysikiem pojawiają się zaburzenia, które automatycznie wywołują zmianę wzorca. Największą wadą opisanej technologii jest dość wysoka cena zwłaszcza jak zwróci się uwagę na konkurencyjne rozwiązania dostępne na rynku. Ekran akustyczny wykorzystywany jest głównie w zaawansowanych systemach kasowych albo przy automatyce informacyjnej.

Optyczne ekrany dotykowe – co trzeba wiedzieć?

Opisując najpopularniejsze urządzenia oparte na technologii dotykowej warto wspomnieć również o optycznych ekranach dotykowych. Urządzenia tego typu w ramie umieszczone mają serię lamp i czujników, które są wrażliwe na światło. Dzięki wspomnianej lampie powstaje siatka składająca się z fotokomórek. Punkt dotknięcia powstaje w momencie, gdy palec przerwie siatkę w konkretnym punkcie.

Największym minusem ekranów tego typu jest stosunkowo niewielka precyzja. Lepszymi parametrami użytkowymi mogą pochwalić się opisane powyżej ekrany pojemnościowe i rezystancyjne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.