Jak zabezpieczyć układy elektroniczne przed zniszczeniem?
29 listopada, 2022Podzespoły elektroniczne w każdym urządzeniu wymagają szczególnej ochrony. Prawidłowe działanie maszyny zależy od trwałości i wytrzymałości zamontowanych w niej układów. Producenci urządzeń opartych na elektronice stosują więc różne środki zabezpieczające. Dzięki temu mogą zapewnić im dłuższy czas bezawaryjnego działania.
Dlaczego trzeba zabezpieczać układy elektroniczne?
Każde urządzenie podczas swojej pracy narażone jest na wiele niekorzystnych czynników. Układy urządzenia mogą wytwarzać duże ciepło. Wnętrze maszyny narażone może zostać również na wilgoć. Niektóre podzespoły mogą wytwarzać szkodliwe dla elektroniki promieniowanie UV.
Elektronika umieszczona w urządzeniu narażona jest również na zniszczenie wskutek czynników zewnętrznych. Drobne elementy mogą ulec uszkodzeniu na przykład w wyniku niekontrolowanego upadku całego urządzenia.
Jak zabezpieczyć elektronikę przed zniszczeniem?
Na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do zalewania elektroniki. Ich skład oparty jest na żywicach oraz utwardzaczach. Popularnym preparatem z tego segmentu jest żywica epoksydowa. Dzięki zastosowaniu utwardzacza może ona w krótkim czasie skutecznie zabezpieczyć każdy układ elektroniczny.
Właściwości żywicy poliuretanowej sprawiają, że ten preparat staje się skuteczną alternatywą dla żywicy epoksydowej. Żywica poliuretanowa to środek, który znacznie lepiej radzi sobie z przewodzeniem ciepła od większości innych preparatów. Dzięki temu układ elektroniczny nie jest narażony na niekontrolowany samozapłon. Jednocześnie elektronika zabezpieczona jest przed ciepłem pochodzącym z zewnątrz.
Jaka żywica jest najlepsza do zalewania elektroniki?
Wybór żywicy powinien być dostosowany do specyfiki zabezpieczanego układu. Producenci układów LED wykorzystują żywicę poliuretanową ze względu na łatwą możliwość otrzymania przeźroczystego preparatu. Kolorowa żywica na bazie poliuretanu sprawdzi się w zabezpieczeniu układów elektrycznych.
Podczas wyboru żywicy należy kierować się jej lepkością i gęstością. Są to parametry, które mają bezpośredni wpływ na skuteczność zabezpieczenia. Zbyt wysoka gęstość może spowodować, że chroniony układ nie zostanie pokryty w całości preparatem chroniącym. Skutkiem może być nieprawidłowe działanie układu.