Innowacje w przemyśle, czyli roboty przemysłowe

Innowacje w przemyśle, czyli roboty przemysłowe

26 lutego, 2021 Wyłączono przez Redakcja

Wzrastający konsumpcjonizm w bardzo dużej mierze odpowiada za rozwój przemysłu, powstawanie nowych zakładów produkcyjnych, a tym samym również nowych miejsc pracy. Coraz częściej jednak pracę ludzką zaczynają wyręczać roboty przemysłowe. Dzięki nim produkcja przebiega sprawniej, szybciej, a także bezpieczniej.

Czym są oraz jakie jest zastosowanie robotów przemysłowych

Najprościej mówiąc, jest to złożona konstrukcyjnie maszyna, która została zaprojektowana z myślą o wykonywaniu ściśle określonych czynności. To, jakie robot będzie wykonywać zadania, zależne jest od jego funkcji i przeznaczenia. Również dobrze może to być jedna sekwencja, a także znacznie bardziej skomplikowana i wieloczynnościowa praca. Dobiera się je zgodnie z potrzebami danego stanowiska pracy, aby czynności na nim wykonywane przebiegały sprawnie i szybko.

Roboty przemysłowe mają bardzo szerokie zastosowanie i są wykorzystywane przede wszystkim dużych zakładach produkcyjnych lub halach przemysłowych. Mogą one wykonywać takie czynności, jak obsługa maszyn CNC, paletyzacja, pakowanie, załadunki i rozładunki, montaż, testy i kontrola, malowanie, klejenie, lakierowanie itp. Ich celem jest zautomatyzowanie i przyspieszenie tych procesów.

Rodzaje robotów przemysłowych

Obecnie istnieje co najmniej kilka najbardziej popularnych typów tego rodzaju maszyn. Różnią się przede wszystkim ze względu na przeznaczenie. Mogą to być duże maszyny o zasięgu nawet kilku metrów lub małe i kompaktowe, które wykonują precyzyjne i delikatne ruchy.

Ze względu na budowę wyróżnia się kilka ich rodzajów. Są to przede wszystkim roboty kartezjańskie, które poruszają się w przód-tył, lewo-prawo i górę-dół. Pozostałe to między innymi cylindryczne, przemysłowe, SCARA, sferyczne oraz Delta.

Zalety wynikające z ich stosowania

Roboty przemysłowe przede wszystkim zautomatyzowały linie produkcyjne oraz przyspieszyły wszystkie czynności, jakie na nich się odbywają. Została zastąpiona nimi praca ludzka, która zdecydowanie pochłaniała znacznie więcej czasu.

Takie rozwiązania generują oszczędności dla inwestorów, przyspieszają produkcje, a także zastępują ludzi, co w ostatnim czasie jak niezwykle istotne, ponieważ coraz częściej odczuwalny jest brak ludzi do pracy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.