Gniazdka elektryczne podstawowym osprzętem
25 lipca, 2020Prąd elektryczny pełni w życiu współczesnego człowieka podstawowe znaczenie. Bez niego ciężko jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Czasy, gdy do tego celu wystarczała lampa naftowa lub świeca do oświetlania wieczornego wnętrza domostw odeszły w niepamięć już wiele dekad temu. Teraźniejszość stoi prądem elektrycznym i nikt nie jest w stanie zaprzeczyć temu faktowi. Strach pomyśleć co mogłoby się zdarzyć gdyby nagle zabrakło go na długi czas.
Urządzenia elektryczne wymagają gniazdek
Wszelkie urządzenia zasilane przy wykorzystaniu prądu elektrycznego łączy jedno – aby można było z nich korzystać należy przyłączyć je do zasilania. Część z nich podłącza się do sieci energetycznej na stałe, zdecydowana większość jednakże przyłączana jest pośrednio, przy wykorzystaniu wtyczek i gniazdek elektrycznych. Oznacza to jedno – im gniazda elektryczne częściej montowane, tym lepiej, pozwala to bowiem na bezproblemowe przyłączenie się do zasilania w każdy obszarze domu, czy też innej przestrzeni użytkowej.
Istotną rolę pełni tu natomiast jakość, jaką reprezentują zainstalowane gniazda elektryczne. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby ich amperaż odpowiadał amperażowi przewodów, jakie zasilają dane gniazdko elektryczne. Musi także być zgodny z przewidywaną mocą przyłączanych do niego urządzeń elektrycznych. Dochowanie odpowiedniego poziomu parametrów pozwoli bowiem na bezpieczne użytkowanie danego gniazda elektrycznego.
Nie tylko amperaż, czyli wybieramy kontakty elektryczne
Wybierając kontakty elektryczne należy więc zwracać uwagę nie tylko na aspekt wizualny, lecz również na sposób ich budowy i parametry techniczne. ten drugi aspekt obejmuje także sprawdzenie czy dany produkt spełnia wymogi stawiane tego typu osprzętowi sprzedawanemu na terenie Unii Europejskiej. Informacje na ten temat każde gniazdko elektryczne powinno mieć umieszczone na swoim opakowaniu.
Kontakty elektryczne powinny posiadać także solidne przyłącza do montażu przewodów, oparte o samozaciskowe dźwignie, a nie o stosowane dawniej śruby zaciskowe. Warto także zwrócić uwagę na zastosowany system mocowania do puszek umieszczonych w ścianach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest system oparty o śrubki rozpierające, niż o tradycyjne gumki recepturki.