Dla kogo i na jakich zasadach ulga IP BOX?
22 stycznia, 2021Jak wybrać najkorzystniejszy sposób rozliczenia z fiskusem? Jednym z kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, są specjalne ulgi dla wybranych typów działalności gospodarczej. Jedną z nowo wprowadzonych jest IP BOX – preferencyjny sposób rozliczenia dla osób działających w branży nowych technologii i prowadzących działalność badawczo-rozwojową.
Czym jest ulga IP BOX?
Aby stymulować rynek nowoczesnych technologii w Polsce, ustawodawca w roku 2018 wprowadził specjalną ulgę dla przedsiębiorców działających w tym zakresie. Ci mogą z niej korzystać od 1 stycznia 2019 roku, zyskując tym samym preferencyjne zasady naliczania podatku, oferujące spore oszczędności w firmowym budżecie.Co oferuje ulga? To możliwość zastąpienia standardowego opodatkowania – na zasadach ogólnych lub podatku liniowego – 5-procentowym podatkiem od przychodów pochodzących z działalności kwalifikowanej jako badawczo-rozwojowa. Aby skorzystać z atrakcyjnej możliwości, trzeba spełnić kilka kryteriów dotyczących rodzaju działalności gospodarczej, a także sposobu ewidencjonowania operacji finansowych.
Wymagania, które trzeba spełnić, żeby skorzystać z niższego opodatkowania
Prowadzenie działalności z zakresu badawczo-rozwojowego jest podstawowym, ale nie jedynym warunkiem, aby rozliczać się ze specjalną ulgą. Przed skorzystaniem z preferencyjnego rozliczenia, trzeba jeszcze zadbać o kilka innych formalności.Po pierwsze, przedsiębiorca musi wytworzyć kwalifikowane IP – prawo własności intelektualnej – w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Dochód z tego tytułu musi być osiągany w Polsce. Ustawodawca wymaga również osobnej ewidencji wszelkich zdarzeń gospodarczych obejmujących operacje finansowe związane z dochodami kwalifikowanymi jako IP.
Gdzie szukać wsparcia prawnego w rozliczeniu z ulgą?
Nowe przepisy mogą sprawić kłopot wielu przedsiębiorcom – ci nie są pewni, czy mogą skorzystać z ulgi IP BOX oraz o jakie formalności powinni zadbać, by nie narazić się na konflikt z urzędem skarbowym.W kwestiach księgowości najlepiej zwrócić się do specjalistów. Księgowy udzieli niezbędnych informacji, zadba o prawidłową ewidencję zdarzeń gospodarczych oraz o optymalne rozliczenie przychodów. W razie wątpliwości skieruje zapytanie o możliwość preferencyjnego rozliczenia do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.