Węglik spiekany
27 grudnia, 2019Narzędzia używane do obróbki bardzo twardych materiałów muszą mieć specjalnie wzmocnione ostrza lub powierzchnie ścierające. Do tego celu używa się spieków pochodnych różnych twardych metali takich jak cyrkon, tantal, wolfram, czy chrom. Proces produkcyjny pozwalający na uzyskanie bardzo trwałego i wytrzymałego materiału zwanego węglikiem spiekanym polega na zmieszaniu proszku wymienionych metali ze specjalnym spoiwem i utwardzeniem, czyli spieczeniem całości w bardzo wysokiej temperaturze.
Zastosowanie węglika spiekanego
Z powstałego materiału produkowane są bardzo wytrzymałe narzędzia używane do obróbki materiałów takich jak: żeliwo białe, porcelana czy stal hartowana, a narzędziami tymi są wiertła, frezy, a także różnego rodzaju płytki wieloostrzowe stosowane w urządzeniach skrawających takich jak frezarki czy tokarki oraz w wiertarkach i wiertarkach udarowych. Węgliki spiekane sprawdzają się również w specjalistycznych narzędziach górniczych takich jak: słupki koron wiertniczych oraz wiertła obrotowo-udarowe. Mogą pracować w trudnych warunkach, na bardzo twardym materiale oraz w wysokiej temperaturze.
Dzięki szczególnym właściwościom, węgliki spiekane znalazły zastosowanie również w innych dziedzinach przemysłu, a między innymi w:
– przemyśle medycznym,
– chemicznym,
– zbrojeniowym,
– wydobywczym,
– leśnym i w wielu innych.
Skup węglika spiekanego
Narzędzia wykonane nawet z najtwardszych materiałów z biegiem czasu niszczą się, zużywają oraz ulegają uszkodzeniom mechanicznym, więc muszą po pewnym czasie być wymienione na nowe. Te, które zostały zdemontowane nadają się do recyklingu. Skup węglika prowadzą specjalistyczne firmy, zajmujące się tego typu działalnością, czyli jego złomowaniem.
Złom nadający się do skupu występuje pod postacią:
– złomu węglików z lutem, do którego zaliczymy: groty z głowic wiertniczych stosowanych w górnictwie oraz wylutowane płytki,
– złomu w postaci ciągadeł i wkładek do matryc,
– złomu pierścieni,
– złomu frezów i wierteł monolitycznych,
– złomu w postaci płytek używanych do noży kombajnowych i łupiarek, koronek wiertniczych oraz dłut kamieniarskich i świdrów,
– proszków i szlamów węglikowych i tym podobnych elementów.
Złom węglików spiekanych przeznaczony do skupu, pakuje się w specjalne najlepiej drewniane opakowania, które na prośbę dostarczane są przez firmę nabywającą te produkty. Cena skupu węglików spiekanych ustalana jest indywidualnie dla każdego produktu i zależna jest od jego pierwotnego przeznaczenia.