Prowadzanie bloga – o czym należy pamiętać?

Prowadzanie bloga – o czym należy pamiętać?

24 września, 2020 Wyłączono przez Redakcja

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego, niż prowadzenie bloga. Trzeba tylko usiąść i pisać, od czasu do czasu. Nic bardziej mylnego – trzeba mieć w głowie kilka bardzo ważnych zasad. Prowadzenie bloga – o czym należy pamiętać, by zdobyć nowych czytelników? Kiedy najlepiej będzie założyć bloga?

Założenie bloga – jaki czas jest najlepszy?

Jeśli chodzi o bloga prywatnego (np. z wierszami, przemyśleniami) każdy czas jest dobry na założenie bloga. Najważniejsze to mieć wenę i ochotę do rozpoczęcia tej przygody. Blog firmowy powinien być jednak założony w przemyślanym terminie – np. tuż przed ważnym wydarzeniem w firmie, premierą nowej usługi bądź produktu. Wtedy najbardziej będzie zależeć nam na przyciągnięciu uwagi i nowych klientach. Blog firmowy można promować w przeglądarkach, więc dobrze będzie włożyć w to czas i energię we właściwym czasie.

Systematyczność prowadzenia bloga – klucz do sukcesu

Nikt nie stanie się regularnym odwiedzającym, jeśli posty bądź notki nie będą publikowane regularnie. Jeden post z marca 2008, a drugi z kwietnia 2009 to przepis na porażkę – chyba, że nie chcemy mieć czytelników, np. blog traktujemy jak pamiętnik bądź wysyłamy linki jedynie rodzinie i znajomym, gdy coś nowego się pojawia.

Najlepiej jest wybrać jeden dzień w tygodniu (bądź więcej dni, jeśli mamy na to czas np. wtorek i czwartek) i zawsze wtedy publikować wpis. W ustawieniach bloga można zaznaczyć planowany czas opublikowania, wtedy system sam tego dopilnuje! Ludzie lubią ten rodzaj przewidywalności. Wiedzą wtedy, kiedy odwiedzić ulubioną stronę, by być pewnym nowego wpisu. Unikniemy też sytuacji, że osoba, która dopiero co natknęła się na naszego bloga, widzi tylko trzy posty, bo jeszcze nie było kiedy opublikować więcej. Jeśli jesteśmy systematyczni, ilość archiwalnych notek się nagromadzi i będzie co czytać!

Dobra jakość wpisów – zdjęcia i tekst

Nie każdy ma najnowszą, najbardziej profesjonalną lustrzankę, ale warto zadbać o to, by zdjęcia do wpisów były dobrej jakości. Większość telefonów robi świetne zdjęcia – wystarczy przetrzeć kamerkę, zanim je zrobimy, i wybrać dobry moment dnia, by światło było korzystne.

Jakość tekstu też ma znaczenie. Trudniej czyta się posty z licznymi błędami, z niewydzielonymi akapitami. Warto jest poświęcić te kilka minut, by tekst wyjustować i zadbać o to, by łatwo się go czytało. To bardzo ważne dla czytelników mobilnych, którzy mają bardzo mały ekran!