WMS – z jakich elementów się składa?

WMS – z jakich elementów się składa?

25 sierpnia, 2020 Wyłączono przez Redakcja
Nowoczesny, wewnętrzny system WMS to atut każdej firmy zajmującej się logistyką, spedycją i obrotem magazynowym. Od jego prawidłowego funkcjonowania zależy elastyczność w zamawianiu dostaw, operatywność w zakresie wykorzystania powierzchni magazynowej i redukcja liczby pomyłek w kontekście zarządzania stanami rzeczywistymi.

Czytnik z WMS – podstawowy element systemu

Podstawowym elementem systemu WMS jest czytnik, posiadający funkcję odczytywania kodów kreskowych RFID. Jest to – można powiedzieć – podstawowe urządzenie robocze, które ułatwia pracę w magazynie. Czytniki z zainstalowanym systemem posiadają baterię umożliwiającą nieprzerwaną pracę przez wiele godzin i terminal bezprzewodowy. Standardowy czytnik nie jest zarządzany przez aplikację WMS. Najczęściej jego środowiskiem pracy jest Windows. Wspomniane narzędzie do zarządzania stanami magazynowymi, jest w tym przypadku osobną aplikacją. Można do niej wejść poprzez wygodny interfejs, opierający się najczęściej na ekranie dotykowym.

Centrala – komputery, serwery, drukarki

Centralnym elementem każdego systemu WMS jest serwer, który (poprzez sieć bezprzewodową) łączy się z czytnikami i innymi urządzeniami pracującymi „w terenie”. Serwer ten jest bankiem danych, w którym informacje na temat aktualnego stanu poszczególnych produktów i towarów są na bieżąco aktualizowane przez kontrolerów lub pracowników magazynu. To jednak nie wszystko. W skład szeroko rozumianej centrali, wchodzą również drukarki RFID, dzięki którym można łatwo wygenerować kolejną pozycję w systemie magazynowym. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy poprzedni kod uległ zniszczeniu lub też na magazyn przyjmowany jest zupełnie nowy towar.

Urządzenia peryferyjne

Integralnym elementem wchodzącym w skład systemu WMS są wszelakie urządzenia peryferyjne. Co ciekawe, w swej nowej odsłonie system WMS zapewnia pełne wsparcie dla środowiska Android. Dzięki temu – przynajmniej w teorii – użytkownik narzędzia może kontrolować bieżące stany magazynowe (i analizować raporty) z poziomu urządzenia mobilnego. Podsumowując, system wms to jeden z najskuteczniejszych a zarazem najbardziej uniwersalnych rozwiązań, dzięki któremu możliwe jest kompleksowe analizowanie przepływów towarów w obrębie magazynu. Co ciekawe, architektura systemu może być stale rozbudowana, dzięki czemu można go dostosować do potrzeb praktycznie każdej, nowoczesnej firmy logistycznej i spedycyjnej.