Czym są czujniki?

Czym są czujniki?

22 marca, 2021 Wyłączono przez Redakcja

Czujniki są elementami automatyki. Pomagają widzieć obiekty, które znajdują się na drodze wiązki światła. Ich działanie opiera się na zasadzie wysyłania światła, a następnie odbieranie ich przez określony nadajnik. Wyróżniamy kilka rodzajów czujników. Mamy więc czujniki ramkowe, czujniki optyczne i czujniki kontaktu.

Co wiedzieć trzeba o czujniku optycznym?

Czujnik optyczny jest czujnikiem optioelektronicznym. Tego typu czujniki są bardzo czułe i wrażliwe. Ponadto mają bardzo duży zasięg działania. Są one wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. W tym wypadku bardzo dużą rolę odgrywa długość fali świetlnej, która jest emitowana przez nadajnik. Ich ogromną zaletą jest fakt, że mają one niewielką wrażliwość na światło widzialne danego otoczenia. Ponadto bardzo dobra synchronizacja tego typu czujników z nadajnikiem, pozwala na działanie bezawaryjne i nie dopuszczenie do żadnych zakłóceń. Zastosowanie soczewek wysokiej jakości również przyczynia się do idealnego działania tego typu czujników. Czujniki optyczne są bardzo popularne i szeroko stosowane.

Jakie są czujniki ramkowe?

Z kolei czujniki ramkowe stosowane są wszędzie tam, gdzie dane obiekty kontrolowane są rozproszone na dość konkretnym terenie. Ich działanie gwarantuje bardzo wysoką rozdzielczość przy bardzo małych elementach metalowych i niemetalowych. Tego typu czujniki ramkowe dostosowują się, bez problemu, do każdych warunków. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia nie powodują ich awaryjności.

Czujnik kontaktu, jaki jest?

Czujnik kontaktu jest podłączony do lampki LED i w każdej chwili włącza ją gdy tylko zostaje zarejestrowany jakiś ruch. Jest bardzo bogata oferta tego typu czujników. Są lampy przemysłowe z czujnikiem kontaktu jak i proste lampki, które bezpośrednio można włączyć do kontaktu.

Do czego wykorzystywane są czujniki

Czujniki wykorzystywane są wszędzie tam gdzie potrzeba jest wykrywania elementów metalowych i niemetalowych w danej strefie. Zawsze można odpowiednio wyregulować długość impulsu i określone parametry. W ten sposób można taki czujnik ustawić według swoich potrzeb i wymogów. Czujniki są bezawaryjne i doskonale spełniają swoją rolę nawet w bardzo trudnych warunkach. Niektóre modele, które są bardziej zaawansowane mają o wiele większą i lepszą rozdzielczość.